Haberler

Sebenli çiftçiler “İza Buğdayı” tohumlarını teslim aldılar

Bolu Belediyesi tarafından Sebenli çiftçilere geri alım garantili İza buğdayı tohumu dağıtıldı. Dün Seben ilçesinde gerçekleşen “Sözleşmeli Tarım Modeli Iza Buğdayı Dağıtım Töreni” ile çiftçiler, buğdayın atası olarak bilinen ve tam 10 bin yıldır genetiğini koruyan “İza buğdayı” tohumlarını teslim aldılar.

Bolu yöresine özgü olan ve içerdiği protein, amino asit, mineral, karoten miktarı ve besin değeri açısından son derece zengin bir ürün olmasının yanı sıra ekmeklik buğdaya göre daha fazla çinko, demir, bakır, selenyum ve protein içeren yüksek besin değerli “İza buğdayı”nın kentte yaygınlaştırılması amacıyla Bolu Belediyesi tarafından çiftçilere “geri alım garantili” tohumu dağıtılıyor.

İza buğdayı ile ilgili bu yıl hayata geçirilen “Sözleşmeli Tarım Modeli” ile daha önce Göynük ve Mudurnu ilçelerinde çiftçilere tohum dağıtımı yapan Bolu Belediyesi, dün de Sebenli çiftçilerin tohumlarını teslim etti.

İlçe merkezinde gerçekleşen tohum dağıtım törenine Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Seben Kaymakamı Muhammed Fatih Günlü, Seben Belediye Başkanı Süleyman Özbağ, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Selçuk Güçbilmez, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ) Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nusret Zencirci, Bağışçılar Vakfı Başkanı Şerafettin Erbayram, Bolu Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Aylin Aydın, belediye yetkilileri ve çiftçiler katıldı.

Yapılan protokol konuşmalarının ve sözleşmeli tarım modeli ile ilgili çiftçilerin bilgilendirilmesinin ardından dağıtım törenine geçildi.

Gerçekleşen törende daha önce Bolu Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne başvurarak en az 5 dönüm araziye İza buğdayı ekmeyi taahhüt eden Sebenli çiftçiler, sözleşme imzalayarak tohumlarını teslim aldılar.

Haber: Hakan KAPUCU

Kamera/Fotoğraf: Güner ATEŞ

 

 

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Kapalı