Basında Biz (Çıkan Haberler)

10 bin yıllık ‘IZA buğdayı’ için coğrafi işaret alınacak

Bolu Belediyesi ile Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) arasında buğdayın atası olarak bilinen Iza buğdayına coğrafi işaret alınması için protokol imzalandı. Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, “Coğrafi işaret aldıktan sonra belki gelecek sene Bolu’nun tamamında, binlerce dönüm araziye ıza buğdayı ekilmesi sağlanacak. Alım garantisi konusunda, Bolu Belediyesi olarak bu yükün altına gireceğiz. Bunu da Bolulu çiftçilerin gelirlerini arttırmak için yapacağız. ” dedi

İza buğdayına coğrafi işaret alınması için iki kurum arasında düzenlenen protokolü Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ile AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı imzalayarak resmileştirdi. İmzaları atılan protokol ile sağlıklı ve doğal bir besin kaynağı olan ıza buğdayının üretiminin yaygınlaştırılması, tanıtılması hedefleniyor.

Başkan Yılmaz: “İnşallah yapacağımız bu çalışma Bolu’muza hayırlı olacaktır”

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, konuya ilişkin basın mensuplarına yaptığı açıklamada,  “Üniversitemiz ve Bolu Belediyemiz bölgemizde yetişen, 10 bin yıllık bir serüveni olan ve genleri değişmemiz ‘Iza Buğdayının’ coğrafi işaretini alınmasıyla ilgili yapacağımız çalışmanın imza törenini gerçekleştiriyoruz.  Biz tabi bölgemizdeki her şeye sahip çıkıyoruz. Daha önce müziklerimizin birçoğunu tescilletirmiştir. Şuan yine üniversitemizle yaptığımız çalışmalarla, bölgemizdeki bitkilerin tamamıyla ilgili bir çalışma yürütüyoruz. Önümüzdeki süreçte her şeyimizi tespit etmek, tescillemek ve coğrafi işaretini almak istiyoruz. Bu konuda bizlere en büyük desteği, bilimsel çalışma olduğu için üniversitemiz veriyor. Başta rektörümüz olmak üzere, tüm hocalarımıza verdikleri destekten dolayı teşekkür ediyorum. İnşallah yapacağımız bu çalışma Bolu’muza hayırlı olacaktır” dedi.

 “Binlerce dönüm araziye ıza buğdayı ekilmesini sağlayacağız”

Yılmaz, Bolu’da bu yıl 200 dönüm arazide ıza buğdayı ekimi yapıldığını belirterek “Eğer bu işte başarılı olacaksak ki bu başarılı olacağımıza yürekten inanıyorum. Karacasu yolu üzerindeki park ve bahçeler müdürlüğümüzde bir tane su değirmeni inşa edeceğiz. Bu buğdayları da kendi su değirmenimize öğüterek, hiç katkısız unlu mamüller olarak vatandaşlarımıza sunacağız. Coğrafi işaret aldıktan sonra belki gelecek sene Bolu’nun tamamında, binlerce dönüm araziye ıza buğdayı ekilmesi sağlanacak. Alım garantisi konusunda, Bolu Belediyesi olarak bu yükün altına gireceğiz. Bunu da Bolulu çiftçilerin gelirlerini arttırmak için yapacağız. ” diye konuştu.

Rektör Alişarlı: “Avrupa Birliği coğrafi işaretlemeye önem veriyor”

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı ise ıza buğdayı için coğrafi işaret alınmasının Bolu için önemli bir adım olduğunu belirterek “Çalışma bununla başlayacak, ardından tanıtılması yapılacak. Ayrıca Avrupa Birliği de coğrafi işaretlemeye önem veriyor. Eğer bir ürün coğrafi işaret almışsa, değeri bir iken 10’a çıkabiliyor. Böyle bir katkısı da olacak. O nedenle sayın başkanımıza böyle bir çalışmaya destek vermesinden dolayı teşekkür ediyorum.”  şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Zencirci: “Iza, Seben’in Bolu’nun önemli bir bitkisi”

Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nusret Zencirci de Iza buğdayına ilişkin yapılan akademik çalışmalardan bahsederek, şunları söylerdi:

“Iza, Seben’in Bolu’nun önemli bir bitkisi. 10 bin yıllık geçmişi var. Buğdayın atalarından. Sağlık açısından, bizim yaptığımız çalışmalarda üstün özelliklere sahip. Örneğin, karoten, protein değeri yüksek. Göz, kalp sağlığını olumlu etkileyen özellikler. Oldukça geniş bir çalışma portföyümüz var bu çalışmada. Böyle bir noktaya gelmesine açıkçası çok mutlu oldum. Bolu için büyük şans.”

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ve AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı,  daha sonra Iza buğdayı için iki kurum arasında yapılan coğrafi işaret alınması ile ilgili protokolünü imzalandı.

Iza bulguru için coğrafi işaret alınmasına ilişkin Bolu Belediyesi başkanlık makamında gerçekleşen protokol imza törenine Belediye Başkanı Yılmaz ve AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Alişarlı’nın yanı sıra; Tarım İl Müdürü İzzet Murat, Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu, AİBÜ Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nusret Zencirci, Park ve Bahçeler Müdürü Aylin Aydın, belediye ve üniversitenin ilgili personelleri katıldı.

Öte yandan Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, hafta sonu üniversiteli gençlerin hediye bilgisayarlarına kavuştuğu bilgisayar dağıtım törenin de konuya ilişkin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’yı bilgilendirmiş ve ıza buğdayı armağan etmişti.

 

KAYNAK: https://www.bolu.bel.tr/10-bin-yillik-iza-bugdayi-icin-cografi-isaret-alinacak/

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu