Basında Biz (Çıkan Haberler)

IZA buğdayı hasat edildi (Çıkan Haberler)

Geçmişi 10 bin yıl öncesine kadar giden ve coğrafi işaretinin alınması için çalışmaların devam ettiği Iza Buğdayının hasat dönemi başladı. Çalışmalar kapsamında Seben ilçesinde de ekimi gerçekleştirilen buğdayın hasadı geçtiğimiz gün yapıldı.

Bolu Belediyesi, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ), Seben Belediyesi, Bağışçılar Vakfı Başkanı Şerafettin Erbayram ve Tarım İl Müdürlüğü tarafından geçmişi 10 bin yıl öncesine dayanan IZA buğdayının hasat dönemi başladı. Coğrafi işaret alınması için çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiği IZA buğdayının Seben’de gerçekleştirilen ekimi geçtiğimiz gün hasat edildi. Seben Belediye Başkanı Süleyman Özbağ hasada bizzat katıldı.

“Gelecek dönem il genelinde ekimi sağlanacak”

IZA buğdayına büyük önem veren Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Karacasu beldesinde su değirmeni inşa etmeye başladıklarını aktararak, “Bu buğdayları da kendi su değirmenimizde öğüterek, hiç katkısız inşallah kendi unumuzla mamullerin üretimini yapacağız. Coğrafi işaret aldıktan sonra da belki de gelecek sene IZA buğdayının il genelinde ekimi sağlanacak. Bunun tamamının alımını Bolu Belediyesi olarak garantileyeceğiz” diye konuştu.

“IZA buğdayı çok özel bir ürün”

IZA buğdayının, bölgede yetişen ve tarih serüveni boyunca genleri değişmeyen bir tür olduğunu belirten Seben Belediye Başkanı Süleyman Özbağ ise, “Tarihi 10 bin yıl öncesine dayanan ve Bolu’ya özel bir buğday olan IZA buğdayı için çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Bu yıl deneme amaçlı Seben başta olmak üzere Bolu’da birçok alanda ekim gerçekleştirdik. Önümüzdeki dönemde coğrafi işaretini de aldıktan sonra inşallah ekimlerimiz çoğalacak. Şu an IZA buğdayından yapılan bulgur ve ekmek hem şişkinlik yapmıyor hem de şişmanlatmıyor. IZA buğdayının bulguru ve ekmeği çok özel” şeklinde konuştu.

 

KAYNAK:

http://www.tyb2018.com/iza-bugdayi-hasat-edildi/

http://www.boluekspres.com/icerik/haber.php?i=62990

http://www.boluolay.com/iza-bugdayi-makale,3915.html8

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu