Basında Biz (Çıkan Haberler)

Bolu’da IZA Buğdayı Paneli Düzenlenecek

Bolu'da 10 bin yıldır genetiğini koruyan ve içerdiği protein, amino asit, mineral, karoten miktarı ile besin değeri açısından son derece zengin olan ıza buğdayı ile ilgili panel ve tarla günü etkinliği düzenlenecek.

Bolu Belediyesi ve Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ) tarafından düzenlenecek panelde içerdiği protein, amino asit, mineral, karoten miktarı ve besin değeri açısından son derece zengin bir ürün olan ve ekmeklik buğdaya göre daha fazla çinko, demir, bakır, selenyum ve protein içeren Bolu yöresine özgü ıza buğdayının bilim alanında da tanıtımı sağlanacak.

Kuraklık ve soğuğa karşı dayanıklılığı yüksek bir ürün olduğu ortaya çıkan ıza buğdayının özellikleri ve kalitesi, 28 Haziran tarihinde Bolu’nun Paşaköy Mahallesi’nde bulunan bir otelde düzenlenen panelde masaya yatırılacak.

Panele, BAİBÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nusret Zencirci, Bilecek Edabali Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fahri Altay, Uluslararası Tahıl Bilim ve Teknolojisi Birliği Başkanı Prof. Dr. Hamit Köksel, Çukurova Üniversitsi Ziraat Fakültesi Tarla Bitlikleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Özkan ve Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünde uzman olarak görev yapan Turgay Şanal katılacak.

Etkinlik kapsamında 5 Temmuz Perşembe günü, ıza buğdayının en verimli şekilde yetiştiği Seben ilçesine bilimsel gezi düzenlenecek.

 

KAYNAK: http://www.milliyet.com.tr/bolu-da-iza-bugdayi-paneli-duzenlenecek-bolu-yerelhaber-2878256/

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu