Basında Biz (Çıkan Haberler)

ENSTİTÜMÜZ ÖĞRENCİLERİNİN TEZ ÇALIŞMALARINI YAPTIĞI BOLU’YA ÖZGÜ IZA BUĞDAYI TESCİLLENİYOR

Buğdayın atası olan IZA buğdayı uzun yıllardan beri insanların diyetinde önemli bir yere sahip olan IZA aynı zamanda sağlık açısından da diğer buğday türlerinden daha üstün özelliklere sahiptir.

IZA buğdayı hem genetik kaynak olarak hem de insan sağlığı açısından çok değerli olmasına karşın sadece bugün ancak kısıtlı bölgelerde yetiştirilmektedir. Bugün Türkiye’de Bolu başta olmak üzere IZA buğdayı üretilmektedir.

Sağlıklı ve doğal bir besin kaynağı olan IZA ülkemizde yetiştirilen yabani buğday türlerinden biridir. On bin yıllık uzun bir tarihsel geçmişiyle, buğday türlerinin atasıdır. Bugüne kadar korunan özgün genetik yapısı, besin ve sağlık koruyuculuk değeri, canlı ve cansız etmenlere karşı dayanıklılığı IZA’yı birçok beslenme, sağlık vb araştırmanın odak noktası haline getirmiş bulunmaktadır.

Yaşadığımız coğrafyanın tarihi, kültürü ve bitki biyolojik çeşitliliğinin önemli bir simgesi haline gelmiş olan bu değerli IZA buğdayı, insanoğlunun toprakla ilk buluştuğu zamanlardan kalma, önemli bir mirastır.

Canlılarda hücre ölümlerinin, mutasyonların ve kötü huylu kanserli tümörlerin oluşmasının başlıca sebeplerinden biri yağların oksitlenmesi ile ortaya çıkan serbest radikal molekülleridir. Bu radikal moleküllerin yağlarla oksitlenmesi antioksidanlar tarafından durdurularak hücrelerin zarar görmesini engellenir. IZA’da bulunan yüksek mıktardaki sarı lütein antioksidan maddesi etkili bir maddedir. Bu madde ayrıca gözdeki retina tabakasında bulunarak göz retinasında meydana gelebilecek çeşitli hastalıklara karşı ve kandaki kansere karşı koruyucu bir rol oynar.

Çok sayıda olumlu özelliklere sahip olan IZA’nın bilimsel çalışmaları AİBÜ, Biyoloji bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Nusret Zencirci’nin tez danışmanlığını yürüttüğü Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı öğrencilerinden Yunus ŞAHİN, Sara BATAW, Didem ASLAN, Huri Melek YAMAN, Mehmet ÖRGEÇ ve Ferdi AĞIL’ın katkıları ile yürütüle gelmektedir.

Bolu’nun doğal zenginliklerinden olan IZA buğdayının Coğrafi işaretin alınması yukarıda anılan nedenlerle çok önem arz etmektedir. IZA buğdayına Coğrafi işaret alınması için Bolu Belediyesi tarafından şu anda 80 dönümlük bir alanda ekim yapılmış ve AİBÜ Biyoloji Bölümünde Prof. Dr. Nusret Zencirci ve arkadaşları tarafından IZA’nın özellikleri üzerine birçok bilimsel araştırma yürütülmektedir.

 

KAYNAK: http://fbe.ibu.edu.tr/tr/125-duyurular/528-bolu-ya-ozgu-iza-bugdayi-tescilleniyor

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu